2025. március 8.

Teljesen véletlen, hogy az első hírlevelem március 8-ra, a Nemzetközi Nőnapra esik, de igazából örülök neki, hogy így alakult. 2018-ban kezdtem blogolni és tartalmakat készíteni elfoglalt édesanyáknak, és azóta is (kisebb-nagyobb kihagyásokkal) ők a célcsoportom. A wellness, fitness, mindfulness és jóga területén szerzett tudásomat olyan formákba próbálom önteni, hogy bárki számára hozzáférhetővé váljanak kortól függetlenül. Nőknek (és rajtuk keresztül gyerekeknek) szeretnék segíteni abban, hogy testileg és lelkileg is jól érezzék magukat a bőrükben.

Ezekben a heti levelekben mindig lesz valami a Neked és a gyermeke(i)dnek is, mert a legjobb együtt kapcsolódni.

Íme a heti hírek, amik (remélhetőleg) feltöltenek.

neked

Egy olyan világban élünk, ahol a pihenés luxusnak, vagy inkább extrémsportnak számít. Ezért is találtam érdekesnek Saundra Dalton-Smith bejegyzését a TED Ideas oldalon, amelyben a pihenés 7 formájáról ír. Dalton-Smith szerint szükségünk van fizikai, mentális, szenzoros (érzékekre ható), kreatív, érzelmi, szociális és spirituális pihenésre vagy szünetre. A cikk szorosan kapcsolódik a szerző TED beszédéhez, ahol többek között azt is hangsúlyozza, hogy az alvás és pihenés két külön dolog, és mindkettőre óriási szükségünk van.

De miért is vagyunk ennyire elfáradva? A válasz az anyaság láthatatlan terheiben rejlik (invisible load of motherhood). Az anyák 61%-a saját maguk végzi a háztartási feladatok nagy részét, 54%-ban ők gondoskodnak a gyerekekről, és 55%-ban az anya marad otthon, ha a gyerek beteg. Így nem csoda, hogy 2/3-unknak nincs még napi egy órája sem saját magára. A háztartás, a gyerekekről való gondoskodás a jobban szem előtt lévő feladatok közé tartoznak. Na de akkor mi számít láthatatlan tehernek?

A láthatatlan teher a szülőségben az a mentális és érzelmi fáradtság, amit a szülők, különösen az édesanyák, nap mint nap cipelnek, de nem mindig látszik kívülről. Ez a teher nemcsak a fizikai feladatok elvégzéséből áll, hanem az ezekhez kapcsolódó döntések, tervezések és gondoskodás folyamatos elméleti munkájából is. Például:

  • napi rutin megtervezése

  • orvosi- és iskolai időpontok számontartása

  • gyerekek napi teendőinek koordinálása (házi feladat, napközi, edzés, szakkörök)

  • család érzelmi szükségleteinek támogatása

  • gyerekek baráti kapcsolatainak ápolása (közös játékidő, játszóterezés, szülinapok)

Az anyukák gyakran azok, akik a háttérben dolgoznak azon, hogy minden gördülékenyen menjen. De mit lehet tenni?

  • beszélgetés az elvégzett/elvégzendő feladatokról: ez abban segíthet, hogy a láthatatlanból végre látható feladatok legyenek

  • egy közös lista készítése, amibe mindenki beírhatja a közelgő teendőket, és jelezheti, ha segítségre van szüksége

  • mások bevonása a feladatokba (még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy más megoldás születik, mint ahogyan azt eredetileg képzeltük)

  • a feladatok és napi rutin egyszerűsítése

énidő

Ezen a héten arra invitállak, hogy tölts pár percet a talajon fekve. Csak úgy, mozdulatlanul, ha a pillanat engedi, talán csendben is. Miközben a talajon fekve a mennyezetet nézed és a testedet szeretve, támogatva tartja a talaj, az elméd kiürülhet, a lélegzeted elmélyülhet, és talán új nézőpontokra lelsz. Ez a rutin különösen azokon a napokon ajánlott, amikor túl fáradtnak, túl gyengének, túl demotiváltnak érzed magad bármilyen aktív feltöltődéshez. Családi étkezések előtt, lefekvés előtt segít elcsendesedni, átvezet a napod következő szakaszába. És ami a legjobb benne, hogy a gyerekekkel együtt is működik, mert könnyen összeköthető a napi családi beszámolóval, amikor mindenki mesél a napjáról (csak éppen talajon fekve).

gyerekcsemege

.